سفارش تبلیغ
صبا ویژن
بزودی فتنه هایی می آید که انسان، صبح با ایمان برمی خیزد و شب بی ایمان می گردد؛ جز آنکه خداوند او را با دانش زنده کرده است . [پیامبر خدا صلی الله علیه و آله]
 

 

 

کلام عشق

روزی ما بدست دیگران نیست بلکه بدست خداست:نعمت
حضرت علی (ع) می فرمایندروزی دو گونه است: یکی آن که تو در جستجوی آن هستی و دیگری آن که تو را می جوید که اگر به دنبال آن نروی،‌ به سراغ تو می آید. فکر و اندوه سال آینده را بر فکر و اندوه امروز، اضافه مکن که برایرسیدگی به مشکلات هر روز، آن روز کافی است. اگر سال آینده جزء عمرت باشد، خداوند هر روز روزی تازه می‌دهد و اگر از عمرت نباشد،1 چرا غم و اندوه چیزی بخوری که مربوط به تو نیست؟

بدان کسی پیش از تو، به روزی تو نمی رسد و آن را از دست تو نمی تواند خارج کند و آن چه برای تو مقدّر شده،‌ هرگز نمی تواند آن را به تأخیر اندازد. روایت فوق و مانند آن برای جلوگیری از صفت مذموم حرص و زیاده طلبی است، هر چند انسان وظیفه دارد برای امرار معاش و کسب روزی به فعالیت بپردازد، اما از این نکته نباید غفلت ورزد که همه چیز بر اساس محاسبات بشری حاصل نمی شود. خداوند در قرآن می‌فرماید: "و فی السماء رزقکم؛2روزی شما در آسمان مقدّر شده است". از این رو خداوند گاهی به بعضی آفریده ها به گونه ای روزی می‌رساند که صد عاقل در آن حیران بماند. امام علی(ع) می‌فرماید: 3اگر دست یابی به روزی،‌ تنها به اندیشه و عقل بود؛ نباید چهار پایان و نادانان که فاقد عقل و اندیشه و تدبیرند، به زندگی خود ادامه دهند".
سعدی می‌گوید
یکی طفل؛ دندان بر اورده بود                پدرسربه فکرت فرو برده بود
که  من  نان  واب ازکجاآرمش                مروت نباشد که بگذاریش
چوبیچاره گفت این سخن نزد جفت         نگرتازن او چه مردانه گفت
مخور گول ابلیس تا جان  ده                  هر ان کس که دندان دهد نان دهد
تواناست آخر  خداوند  روز                    که روزی رساند توچندان مسوز
 بله این روزی که برای همه تضمین شده است ورزق همه بدست اوست ؛
پس عجله و حرص وحرام خوری نداشته باشیم


::: دوشنبه 91/7/17 ::: ساعت 9:58 عصر :::   توسط علی عرب فیروزجائی 
نظرات شما: نظر