سفارش تبلیغ
صبا ویژن
ناتوانترین مردم کسى است که نیروى به دست آوردن دوستان ندارد ، و ناتوانتر از او کسى بود که دوستى به دست آرد و او را ضایع گذارد . [نهج البلاغه]
 

 

 

کلام عشق

 راه فائق شدن بر حیله‏ها و نقشه‏های شیطان، ایمان به خدا و پناه بردن به او و توکل به ذات مقدس او و اخلاص برای او است. این امر به تصمیم قاطع برای انجام وظایف بندگی و مجاهده با نفس نیاز دارد. در قرآن می‏خوانیم:«او و قبیله‏اش شما را می‏بینند، از جائی که شما آنها را نمی‏بینید»(1). مبارزه با چنین دشمن مستور و پنهانکاری نیاز به ارتباط با قدرتی نامحدود و نامرئی دارد، که او همان خدای مهربان است. این ارتباط دو عنصر دارد: 1. ایمان؛ 2. توکل،
 در سوره نحل آمده است:«شیطان بر کسی که ایمان آورد و بر خدا توکل کند، تسلط نمی‏یابد».(2)
 و نیز در همین سوره آمده است:«همانا حکومت شیطان بر کسانی است که ولایت او را می‏پذیرند و شرک می‏ورزند»(3). بنابراین از هر،امی که سرپرستی او را بر خویش می‏پذیریم و فرمان او را در فرمان خدا دخالت می‏دهیم، راه سلطه را باز می‏کنیم.
 دوام بر بعضی ذکرها، قرائت سوره‏های فلق و ناس، دوام بر وضوء قرائت قرآن و مراجعه به روایاتی که چگونگی وسوسه و دخالت شیطان رگ نشان می‏دهد(4)، به هر صورت هیچ چیز جز بصیرتی که خداوند مهربان بدهد و یاری کند، و با توسل به امامان«علیهم السلام» و دعا آبیاری شود، کارساز نیست.
 تذکر این نکته نیز لازم است که بعضی از راههای نفوذ شیطان، از مسیر نیازهای طبیعی است؛ از این رو باید آن نیاز را تأمین کرد. مثلاً وسوسه‏های جنسی فقط با ازدواج رفع می‏شود و باید برای رفع آن اقدام نمود.
 
1) سوره اسراف، آیه 27.
2) سوره نحل، آیه، 99.
3) سوره نحل، آیه 100.
4) برای مثال روایتی از امام باقر«علیه السلام» در ذیل آیه 17، سوره اعراف، و دعای استعاذه در صحیفه سجادیه.


::: دوشنبه 89/2/6 ::: ساعت 10:14 صبح :::   توسط علی عرب فیروزجائی 
نظرات شما: نظر